Частиною 2 статті 3 Загальних положень СТАТУТУ внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено (надалі – “Статут ВС ЗСУ“); “…Порядок проходження військової служби, права та обов’язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами”.
стаття 14 розділу 1 частини І Статуту ВС ЗСУ – “…Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити – до наступного прямого начальника”.
стаття 18 розділу 1 частини І Статуту ВС ЗСУ – “…Військовослужбовці перебувають під захистом держави і мають усю повноту прав і свобод, закріплених Конституцією України“.
стаття 19 розділу 1 частини І Статуту ВС ЗСУ – “…Держава гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей соціальний і правовий захист відповідно до законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів”.
Говорячи простими словами, для вирішення будь яких питань свого повсякденного життя, військовослужбовцю необхідно звернутися до свого безпосереднього командира. Звісно звернутися можна і в усній формі, але у такому випадку є ризик, що на ваше звернення не буде належної реакції. Причиною цьому може бути безліч обставин: (інтенсивні бойові дії, не достатня компетентність військової посадової особи (не рідко командирами відділень, взводів, а у деяких випадках і рот чи батальйонів є особи без військової освіти, навіть не кадрові військові) або ж звичайне не бажання перейматися проблемами особового складу (своїх підлеглих). Тому найдієвішим способом захистити свої права – це подача письмового рапорту по команді. По команді означає – звернення до свого безпосереднього командира з наступним візуванням рапорту вищим командуванням. В загальному рапорт повинен був би подаватися на командира відділення, з наступними клопотаннями по суті рапорту командиром взводу, командиром роти та командиром батальйону. Однак на практиці ця процедура є спрощеною. Як правило рапорт адресується на ім’я командира роти, який у свою чергу клопоче перед командиром батальйону, а командир батальйону перед командиром військової частини (комбригом).
Наказ Міністерства оборони України (надалі – “МОУ”) № 531 від 06.08.2024 “Про затвердження Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України” (надалі – “наказ МОУ 531“).
частина 2 розділу І наказу МОУ 531 “…З питань, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання,- до наступного прямого командира (начальника)”.
частина 3 розділу І наказу МОУ 531 “…Військовослужбовці звертаються до органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове розслідування, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, із пропозиціями, заявами та скаргами, які не є рапортами, у порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, Законом України «Про звернення громадян» та іншими нормативно-правовими актами Міноборони.
частина 1 розділу ІІ наказу МОУ 531 “…Рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації”.
Порядок подання та розгляду паперових рапортів, який гарантує військовослужбовцю можливість подальшого звернення до вищого командування визначений розділом ІІІ наказу МОУ 531.
Підводячи риску, хочеться звернути увагу на одну дуже важливу обставину, хоча граматичні помилки, або не дотримання формату передбаченого наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40 і не є підставою для відмови у розгляді рапорту, однак від коректного його складання та викладення у ньому у тому числі вимог щодо вирішення порушеного вами питання, цілком залежить результат на який ви розраховуєте.
Допомога у складенні та направленні рапорту встановленим порядком значно прискорює вирішення вашого питання. Звертайтеся, я завжди на зв’язку!