Бажаю здоров’я.
Виходячи з практичних міркувань та особистого досвіду, вважаю за доцільне поділитися власними дослідженнями щодо військово-облікових документів (ВОД).
Дійсно, паперовий та електронний ВОД мають однакову юридичну силу. Водночас бездіяльність військових посадових осіб (ВПО) – начальників ТЦК та СП та їх підлеглих, яка останнім часом набула значних масштабів, змушує військовозобов’язаних самостійно вживати необхідних заходів для забезпечення власної безпеки. Однак навіть юридична обізнаність не завжди є дієвим засобом для протидії свавіллю та зухвалості ВПО ТЦК та СП, поліції тощо.
Вважаю за доцільне зупинитися на основних принципах, які дозволять військовозобов’язаним особам почуватися у відносній безпеці.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють відносини між громадянами та державою, в частині що стосується мобілізації під час особливого періоду, є:
Конституція України ( № 254к/96-ВР від 28.06.1996)
Закони України:
«Про військовий обов’язок і військову службу» (№ 2232-XII від 25.03.1992);
«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (№ 3543-XII від 21.10.1993);
«Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (№ 1951-VIII від 16.03.2017);
«Про оборону України» (№ 1932-XII від 06.12.1991);
«Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№ 2011-XII від 20.12.1991);
«Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» (№ 266/94-ВР від 01.12.1994)
Укази Президента України:
Про введення воєнного стану в Україні (№ 64/2022 від 24.02.2022)
Про продовження строку дії воєнного стану в Україні (№235/2025 від 15.04.2025)
З початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України, з 24.02.2022 Укази Президента України щодо продовження воєнного стану видавалися кожних три місяці.
Постанови Кабінету міністрів України»:
«Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (№560 від 16.05.2024);
«Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (№ 932 від 16.08.2024);
«Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» (№ 154 від 23.02.2022);
«Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану» (№ 1456 від 29.12.2021);
«Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (№ 1487 від 30.12.2022);
«Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (№ 1338 від 15.11.2024);
«Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа» (№ 348 від 14.04.1997);
«Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (№ 76 від 27.01.2023);
«Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану (№ 650 від 05.06.2024);
Накази Міністерства оборони України (МОУ):
«Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (№ 402 від 14.08.2008);
Про затвердження Положення про Департамент мобілізації Міністерства оборони України (№352/нм від 28.05.2024);
Слід зауважити, що зазначений вище перелік нормативно-правових актів не є вичерпним. У кожному окремому випадку, питання мають вирішуватися індивідуально в залежності від конкретної ситуації. Що ми маємо у підсумку – намагання військовозобов’язаного самотужки впоратися з проблемними питаннями, які можуть виникнути, з великою вірогідністю призведуть до ускладнень в тому числі, як до збільшення часу так і матеріальних витрат.
Повертаємося до ВОД. Розглянемо найбільш розповсюджену ситуацію, яка як правило створює серйозні ризики для громадян віком від 25 до 60 років:
Військовозобов’язаний має підстави для відстрочки згідно статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», має паперовий ВОД, має особистий кабінет у Резерв+, вчасно оновив/уточнив персональні дані, словом є законослухняним громадянином та вчинив усі необхідні дії для отримання відстрочки від призову. Однак навіть у цьому випадку, ситуація не є цілком однозначною. Згідно чинного законодавства, обов’язок щодо коректного внесення відомостей про до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Реєстр), належить районним ТЦК та СП у якому військовозобов’язаний перебуває на обліку. Але внаслідок невиконання уповноваженими представниками ТЦК та СП покладених на них обов’язків, яке полягає у невнесенні, або внесенні некоректних даних стосовно певного військовозобов’язаного, інформація в Реєстрі, паперовому та електронному (Резерв+) ВОД, або не відповідає дійсності, або відрізняється одна від одної. У такому випадку, при перевірці ВОД уповноваженими на те особами, виникає формальна підстава направити військовозобов’язаного до найближчого ТЦК та СП, нібито для уточнення даних. А у «застінках» ТЦК військовозобов’язаному під виглядом формуляра для уточнення даних «підсовують» документ підписання якого, може мати «фатальні», як у переносному так і у прямому сенсі цього слова наслідки («проходження» ВЛК, отримання бойової повістки тощо). Після того, як військовозобов’язаний потрапить до навчального центру та буде включений до списків особового складу військової частини (навчального центру ЗСУ), добитися звільнення буде практично неможливо.
Виходячи із вищезазначеного, з метою уникнути штучно створених представниками ТЦК та СП проблем, дозволю дати декілька ключових порад, які дозволять мінімізувати ризики:
- Не чекайте до останнього, не розраховуйте на те, що вас «пронесе». Зверніться до юриста (адвоката), які є фахівцями у сфері оборони, військової служби та мобілізації.
(вчасне вжиття необхідних заходів, дозволить визначити правильний алгоритм дій та убезпечить вас від неприємностей);
- Якщо ви є чоловіком віком від 25 до 60 років і не маєте підстав для звільнення від мобілізації (відстрочки), ігнорування законних вимог органів, які уповноважені на проведення мобілізаційних заходів (ТЦК та СП), що є порушенням правил військового обліку, рано чи пізно призведе до вашої затримки та притягнення до адміністративної (ст.ст.210, 210-1 КУпАП) або, що є найгіршим, до кримінальної (ст.336 ККУ) відповідальності;
- Навіть при отриманні відстрочки, пильнуйте за своєчасним та повним внесенням ваших персональних даних до Реєстру та ВОД працівниками ТЦК та СП;
- Терміново вживайте заходів щодо звернення до ТЦК та СП із заявою про приведення ваших документів у відповідність до чинного законодавства.
Описати усі можливі випадки порушень ваших прав, обмежуючись одним дописом неможливо, тому в разі потреби не зволікайте. Завжди краще попередити «хворобу» чим її лікувати.